7 Aralık 2015 Pazartesi

KONYA'DA TATİL

Uzun yaz gecelerinde sarı ampul ışıları altında komşu oturmalarımız akşam çaylarımız elişleriyle birbirine ark atmaya çalışan komşu kızlarımız bahçelerimizde akşam sefalarımız evde babalarımız fısır fısır konuşmalarımız vardı. yarım asır oldu çocukluğumdan hatırladıklarımdan bu yana şimdi bunları hatırladığımda hafif bir rüzgar esiyor akşam serinliği bahçelerde konuşmaların yankısı geliyor kulağıma sonra kozmozlarımız kadifelerimiz bahçedeki elma ağacımız. çocukluk anıları unutulmuyormuş gerçekten.sonra o yaz günlerinde en paşa tatil, köyü olanların köye gitme heyecanı olurdu. tatilin hası köy dü bizim için. deniz kum güneş bizim hayatımıza seksenlerin sonunda girmişti.
şimdi çocuklar tatil açısından çok şanslı biri bitmeden bir başlayan hafta sonları bile nereye gitsek te değişik bir şeyler yapsak diye zilyon tane programa dahil oluyorlar. 
üstelik kampanyalı biletlerle yolculuk da çok kolay ve neredeyse otobüs vs. den daha ucuz.artık uçak bileti almak daha kolay otobüse binmek gibi biz de bir ara güzel bir konya gezisi yaptık. işte fotografları aşağıda. anlatacağım. Ali baba fırın kebap konya mutfağının en net temiz et yeme mekanı. bu eti yeme uğruna yeniden gidebilirim. Zannediyorum ali baba da bizimle poz veren bu sakallı amca. işler o kadar yoğundu ki poz verecek vakit bile yoktu neredeyse.

MÖ 6500-5500 arasına tarihlenen Konya’daki Çatalhöyük’te ise oldukça gelişkin bir köy düzeni varmış.  Üstten girilen kapısız evlerin iç duvarları çeşitli duvar resimleriyle süslenmiş; ki bunlardan biri Çatalhöyük’ün yakınındaki Hasandağı’nın patlama anını anlatan bir resimdir. Burada oldukça fazla sayıda ana tanrıça heykelciği bulunmuştu. (alıntı ARKEOLOJİYE GİRİŞ DOÇ. DR. SEDEF ÇOKAY-KEPÇE ) ayrıca çatalhöyük neolitik döneme Genellikle bitişik formda yapılan evlerden oluşan küçük köy tipi yerleşmelere örnek gösterilebilirmiş.
Agia Eleni -Sille
Agia Eleni -Sille